nedeľa 23. februára 2014

novo

Keď som sa ho opýtala, či je na mne niečo neobyčajné, povedal, že ešte nikdy nevidel toľko nesplnených snov pokope. Nenahnevala by som sa, keby to nie je pravda. Viezli sme sa v električke číslo šesť a obrátila som tvár k čiernej okvapkanej tme za oknom. Cítila som sa ako biely kovový záhradný nábytok obrastený zažltnutou burinou. Kovovo chladná a obrastená snami, ktoré ma zadúšali, škrtili a ničili. Ale hlavne, hlavne že som bola pripravená.
Vo svojej každodennosti som chystala bezpochyby dokonalé prostredie pre sny, ktoré som však ďalej ako je prah dverí alebo parapetná doska nepustila.
                Zaklopal na dvere, ja som nepovedala „ďalej“. Zazvonil zvonec, potichu som podišla ku dverám, zámok zaistila ešte dôkladnejšie.
                Dnes ráno som si neuvarila čaj, ešte v pyžame som si sadla k písaciemu stolu v strede miestnosti. Chvíľu som sa pozerala na práve zobudenú posteľ. Vzala som do rúk zakladač s dokumentmi a hľadala svoju dnešnú zákazku. Byt sa zdal nepríjemne prázdny po víkende strávenom s mojím bratom. Neustále ma kritizoval alebo si na mne cvičil svoje umenie sarkazmu, ale vždy priniesol rozptýlenie do bledosivých dní. V duchu som sa pousmiala nad zúfalou potrebou skutočne akéhokoľvek rozptýlenia. Vstala som a v ten týždeň už tretíkrát presunula posteľ na iné miesto...

Zistila som, že malá zmena prostredia, presunutie nábytku a nové obrázky na stenách, znamená pre mňa veľkú zmenu vnútra. Včera večer, keď som si ľahla do postele a usmievala sa na staro-novú izbu, cítila som záplavu vďačnosti. Za Magdalénu, štyri steny a nekonečný svet.

4 komentáre:

 1. prvá veta!
  a tiež uvažujem o presunutí nábytku, ale moja izba je tak malá, že mám pocit, že sa nič presunúť nedá a všetko je zapasované na svojom mieste :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D ja som si tiež myslela, moja izba je cca 3x2 metre, nepreháňam, je to fakt drobec. ale akosi som to poprehadzovala a teraz sa z nej vytešujem, lebo pôsobí aspoň trochu priestornejšie. a ešte steny pôjdu nabielo. všetko sa daa, skús :)

   Odstrániť